Menstruační houby

Co to je mořská menstruační houba?

Mořská menstruační houba se používá k intimní hygieně ženy - při její menstruaci. Samozřejmě se od klasických hygienických potřeb, které ženy běžně používají, velmi liší. Mořská houba se totiž bez problému snese s Vaší pokožkou a dokonce ji čistí a desinfikuje! Obsahuje totiž mnohé minerální látky, jako jsou anorganické soli sodíku či například jódu, které působí na ženské tělo blahodárně. Houby jsou měkké s jemnou strukturou a určitě oceníte i jejich velkou savost. Tato houba není nijak chemicky upravovaná (na rozdíl od tamponů a vložek), díky tomu neobsahuje bělidla, barviva ani dioxiny, které by mohly narušit přirozené vaginální prostředí. Menstruační houbičku můžete stejně jako menstruační kalíšek používat opakovaně.

menstruační houby

Kde se vzala menstruační houba?

Tato mořská houba se vyskytuje v teplých mořích, kde je i lovena. Mořská menstruační houba je totiž z pohledu biologie živočich, který nemá vyvinutou cévní, vylučovací ani nervovou soustavu, patří do kmene houbovců a živí se hlavně planktonem. Většina mořských hub se nachází na Floridě nebo v Mexickém zálivu. Další velkou výhodou mořské houby je i její obnovitelnost. Sběr těchto hub je přísně kontrolován, tak aby se neznehodnotilo místo sběru. Houby se sbírají tak, aby nebyl porušen kořen a díky schopnosti regenerace těchto hub, se na tom samém místě objeví nová houbička, a tak se houbičky loví a rostou znovu a znovu.

mořské menstruační houby

Proč jsou menstruační houbičky lepší?

Mezi výhody menstruačních houbiček patří jejich volitelná velikost. Jsou určené základní velikosti od nejmenších, které mají 4-5 cm až po ty největší s 6-7 cm, houbičku si však můžete upravit podle sebe, podle toho jaká velikost Vám vyhovuje. Stačí houbičku zastřihnout do požadované velikosti nebo tvaru. Houbičky jsou mnohem více savé než běžné houby, které používáme běžně na mytí. Díky tomu pojmou více tekutiny.

Struktura menstruačních houbiček je po namočení měkká, příjemná na dotek, nikde Vás netlačí a přizpůsobí se Vašemu tělu. Velkou výhodou je samozřejmě to, že houbičku, můžete používat stejně jako kalíšek opakovaně. Běžná houbička, pokud se o ní dobře staráte (desinfikujete jí, čístíte), vydrží přibližně půl roku. Menstruační houbičky jsou obnovitelným zdrojem a jsou vhodné i pro milování. Nenahrazuje však klasickou ochranu - není tedy antikoncepčním prostředkem ani nechrání před pohlavními chorobami.

Jak menstruační houbičky používat?

Menstruační houbičky se používají skoro stejně jako tampony. Houbičku můžete používat nejen jako menstruační, ale i jako intimní při přirozeném výtoku. Menstruační houba se používá opakovaně a mění se podle potřeby, podle síly krvácení. Předtím než houbičku zavedete je nutné jí navlhčit, houbička je jinak tvrdá a jejím mačkáním v suchém stavu jí můžete poničit strukturu. Poté houbičku můžete zavést prsty stejně jako tampon. Jak hluboko houbičku zavedete je jen na Vás a na Vašem pocitu. Podle síly menstruace je nutné houbu po čase vyndat, umýt pod tekoucí vodou a vyždímat, poté je houbička připravená k opakovanému použití. Jelikož je houbička určena k opakovanému použití je důležité se o ní dobře starat, aby Vám vydržela co nejdéle.

menstruační houbička

Jak pečovat o menstruační houbičky?

Jedna menstruační houbička může vydržet i rok. Je to dost individuální podle síly krvácení ženy, záleží také na délce cyklu ženy i jak se o houbičku staráte. Po každé menstruaci, nejlépe i před menstruací je důležité, abyste houbičku desinfikovala. K čištění doporučujeme solnou koupel, octový roztok nebo Tea Tree Oil. Díky čištění houby se zbavíte bakterií, které by Vám mohli způsobit některý ze druhů zánětu pochvy. Jestliže máte během menstruace infekci či mykózu, není možné použít stejnou houbu 2x pokud jste jí nedezinfikovali. Nejlepší je v tomto případě střídat alespoň dvě houbičky, které budete střídat. Po menstruaci je nutné houbičky vložit do roztoku na 24 hodin. Houbička by se také neměla ocitnout ve vroucí vodě, jelikož v horké vodě se zmenšuje a snižuje se tak její savost. Nepoužívejte ani agresivní mýdla či jiné chemikálie, které by se později dostaly do kontaktu se sliznicí.

Jak tedy houbičku vyčistit?

Mořskou sůl na čištění houbiček rozpusťě v dostatečném množství vody s teplotou kolem 37°C, houbičku ponořte do roztoku a několikrát jí zmáčkněte. V roztoku byste jí měla nechat alespoň 5 hodin. Pro zvýšení účinku přidejte pár kapek citrónové šťávy. Poté houbu propláchněte čistou vodou. Pokud chcete použít Tea Tree Oil smíchejte 3-5 kapek oleje s 1,5 dcl vody. Postup je poté stejný jako u solné koupele. Existuje také mořská sůl s Tea Tree olejem. U octového roztoku se míchá 1 lžička oct s 1,5 dcl vody. Další postup je totožný jako u solné koupele.

mořská sůl